"Vidékre" kerülésünknek egyik legnagyobb öröme volt, hogy tudtam, kertünkben olyan madarakat figyelhetünk meg, melyet előző lakótelep otthonukban nagyon ritkán. Itt a tengelicek hangját elég gyakran hallom, tengelic párok nagyon sokat szoktak kergetőzni kicsiny kis kertünkben. Ő az egyik legszínpompásabb énekes madarunk. Ha nyitott szemmel járunk októberben sok ilyen madarat figyelhetünk meg...
Leírás és életmód
Egyik legszínesebb és leggyakoribb pintyfélénk. Szinte kizárólag csapatosan látni. A hideg idő beálltával gyakran találkozhatunk vele a madáretetőkön. Apró gyommagvakkal táplálkozik, de fiókái étrendjét bogarakkal és hernyókkal egészíti ki. Nagyrészt állandó, de télen észak-déli irányú kóborlása is megfigyelhető. Régebben dekoratív külseje miatt kalitkamadárnak tartották, de már régóta védett faj.
Élőhelye, költése:
Sík- és dombvidéki fészkelő. Kedveli a településeket. Kertekben, temetőkben, parkokban, fasorokban, erdőszéleken fészkel, a zárt erdőket viszont elkerüli. Fészkét a fák lombkoronájának szélére építi. Évente két-három fészekaljat nevel. A többi pintyféléhez hasonlóan fészkét vékony növényi szálakból építi, melyet szőrökkel és a nyárfa puha termésével bélel. 4-5 tojást rak, melyeket a tojó egymaga költi ki, míg a hím a táplálékszerzésben segíti.
Kifejlett tengelic
Fiatal tengelic
Előfordulás és állományainak helyzete
Hazai fészkelő-állománya 622 000 - 763 000 párra tehető (2000-2012) és mérsékelt növekedést mutat (1999-2015).
Hazai előfordulás
Státusz: rendszeres fészkelő
Előfordulási időszak: állandó, de az állomány egy része elvonul
További fajokról a MAP adatbázisában tekinthetőek meg hasonló térképek. >>
A fenti interaktív térképen a 1999.01.01. óta eltelt időben megfigyelt és a Madáratlasz Program (MAP) adatbázisba feltöltött adatok alapján láthatóak a faj előfordulásának helyei és a fészkelés valószínűségére utaló információk (színezés).
Térbeli felbontás: 10*10 km (UTM négyzetek)
Állományváltozás
A hazai állomány változásáról a fészkelési és a telelési időszakra vonatkozóan az MMM program szolgál információkkal.
Információk a grafikon helyes értelmezéséhez:
MMM adatbázis > Grafikonok > Trend adatok >>
Madárgyűrűzési adatok
A grafikonokon használt kor kódok: Pull.: fióka korban gyűrűzött; 1y: a kikelés évében gyűrűzött („első éves”); 1+: a kikelést követő évben vagy években gyűrűzött („1. évén túl”); F: nem meghatározható (de nem fióka) korban gyűrűzött madarak.
A grafikonokon használt kor kódok: Pull.: fióka korban gyűrűzött; 1y: a kikelés évében gyűrűzött („első éves”); 1+: a kikelést követő évben vagy években gyűrűzött („1. évén túl”); F: nem meghatározható (de nem fióka) korban gyűrűzött madarak.
Magyarországi madárgyűrűzési helyek területi eloszlása (1951-től)
Az egyes szimbólumok mérete arányos az adott koordinátán megjelölt madarak mennyiségével.
Megkerülési térkép(ek)
Magyarországon jelölt madarak megkerülési helyei (a térkép tartalmazza azoknak a – madárgyűrűzési adatbankban szereplő – madaraknak a külföldi vonatkozású megkerülési adatait is, amelyeket a történelmi Magyarország területén gyűrűztek).
A Magyarországon megkerült külföldi gyűrűs madarak jelölési helyei.
Az egyes szimbólumok mérete arányos az adott koordinátán megjelölt madarak mennyiségével.
A kézrekerülések körülményei
A kérzekerülési körülmények 8 fő csoportba kerültek összegzésre. A diagram csak a kézrekerüléseket tartalmazza (a visszafogásokat és a megfigyeléseket nem).
Mi ezt mindig csak stiglicként emlegettük, vagyis így ismertem...Nem sokszor, de azért néha néha nálam is megjelent már.
VálaszTörlésNagyon szép madár. Szüleim balatoni kertjében Révfülöpön rendszeresen megjelent, itt azért meg kell becsülni a jelenlétét.
Törlés