Telnek-múlnak az őszi napok, lassan hullanak a falevelek, az éjszakák és utána a reggelek egyre érezhetőbben hűvösebbek. Elég éjszaka egy kis szél, vagy eső, látványos változáson megy át a környezet, a fűszálak között egyre több a levél, a faágakon is egyre nagyobb levélszőnyeg látható napról napra. Mesés évszak a mostani, már csak a fotózás szempontjából is.
A széncinege az a madárfaj, mely egész évben látható a kertben, jellegzetes éneküket már messziről megismerni. Mivel a kertünkben rengeteg tuja, fenyőfa, bokor van így a kis tollas barátok menedékben érezhetik magukat, a fákon meg szorgosan munkálkodhatnak, tisztogathatják őket.
Tudta? A széncinege a cinegék között a legnagyobb termetű tollas madár. Mivel az ígért hűvös idő, az esők és a reggeli 5 fok már nem annyira kedvez a madaraknak célszerű kirakni lassan a madáreleséget, hogy átvészeljék a hűvös éjszakát...
Élőhelye, költése:
Városokban, parkokban, kertekben, árterekben, erdőkben, gyümölcsösökben költ. Évente egy vagy két alkalommal fészkel. Természetes vagy mesterséges odúban egyaránt költ, de ezek hiányában máshol is képes megtalálni a költőhelyét. Előfordul, hogy postaládákban, kültéri lámpatestek buráiban, korlátok csövében is nevelhet utódokat. A fészek nagyon hasonló a kék cinege fészkéhez, melyet itt is a tojó épít. A fűszálakra, vékony gyökerekre moha kerül, amit szőrökkel bélel ki. 6-13 tojást rak, melyeken a tojó kotlik.
Hazai előfordulás
Hazai fészkelő-állománya 1 330 000 - 1 610 000 párra tehető (2000-2012) és mérsékelt növekedést mutat (1999-2015).
Státusz: rendszeres fészkelő
Előfordulási időszak: állandó
Madárgyűrűzési adatok:
A Magyar Madárgyűrűzési Adatbankban található valamennyi adat összesítése (1908-tól napjainkig)
- Magyarországon gyűrűzött madarak száma (1951-től): 457186 pld.
- Ebből a gyűrűzött fiókák száma: 99601 pld.
A Magyarországon gyűrűzött madarak megkerülési összesítése (1951-től):
- Helybeni (0-5 km) megkerülések száma: 52679 pld. (11.52 %) (125212 esetszám)
- Belföldi (>5 km) megkerülések száma: 650 pld. (0.14 %) (759 esetszám)
- Külföldi megkerülések száma: 92 pld. (0.02 %) (106 esetszám)
A Madártani Intézet (1908-1950) és a Természettudományi Múzeum (1950-1956) szervezésében, Magyarországon gyűrűzött és külföldön megkerült madarak száma, beleértve a történelmi Magyarország területén, magyar gyűrűvel jelölt madarak adatait is: 11 pld.
Külföldi gyűrűs madarak megkerülésének száma Magyarországon (1908-tól): 57 pld. (65 esetszám)
A Magyar Madárgyűrűzési Adatbankban található összes megkerülés száma adattípusonként:
- Visszafogás: 52427 pld. (124968 esetszám)
A gyűrűs madarat gyűrűző fogta meg ismét és engedte el az adatok rögzítését követően. - Megfigyelés: 147 pld. (220 esetszám)
A gyűrűs madarat a fémgyűrű vagy a színes jelölések alapján megfogás nélkül azonosították (szabad szemmel, távcsővel, teleszkóppal, fényképről stb.). - Kézrekerülés: 1307 pld. (1394 esetszám)
A gyűrűs madár valamilyen módon kézrekerült vagy a tetemét megtalálták (nem gyűrűzői tevékenység folytán)
Legtávolabbi megkerülés: 1725 km (Oroszország-Magyarország)
A gyűrűzési és a megkerülési hely közötti távolság.
Legidősebb gyűrűs madár a megkerülések alapján (gyűrűzés és megkerülés között eltelt idő): 3094 nap (8 év 5 hó 19 nap ), Gyűrűzékori kor: Fióka (P)
Legidősebb gyűrűs madár a megkerülésének körülményei: Visszafogás (belföldi)
A legnagyobb eltelt idő a gyűrűzés és a megkerülés között (ha a megkerülési adat visszafogás, megfigyelés vagy olyan kézrekerülés, ahol a madár élt vagy a friss tetemét találták meg).
Forrás: https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-parmaj
Amióta láttam egy filmet arról, hogy mások fészkét miképp "üríti ki", hogy ő költözzön bele - "annyira" nem kedvelem... Na de jó - mindig és mindenhol az erősebb győz....
VálaszTörlésEz sajnos így van és nem tudunk változtatni. De attól még "öltönyös" madárnak hívom magamban :o)
Törlés