Miután elhagytuk Törökbálintot, mivel beszélgetéssel gyorsan tellik az idő, hamar megláthattuk a táblát, hogy hamarosan megérkezünk. Az út időnként veszélyes volt a hatalmas gödrök miatt, sokszor kellett logikáznunk, hogy hogyan kerüljük ki őket...
Megérkeztünk a Madárvártához. Majdnem mindig itt állunk meg először több ok miatt is. Imádom órákig nézni a napfelkeltét, a vizet, a vízben úszkáló madarakat. Most éppen madár nem nagyon volt, de egy órát így is eltöltöttünk itt. Békés, megnyugtató hely....
A víz sejtelmes és megnyugató érzést vált ki belőlem. Képes vagyok egy székre leülni és akár egy órán át mozizni. Reklámmentes és jobb látvány néha, mint egy mozifilm :o)
Egy idő után továbbindultunk - kicsit csalódottan az elenyésző tollas barát látványában. Kárpótlásul bivalyok következtek - én sose tudom megunni a fotózásukat...
A kocsiból figyeltem a környező fákat elsősorban varjakat keresve, így kicsit szerettem volna őket is lencsevégre kapni. Ahogy haladtunk közelebb kiszúrtunk egy madarat ami nem ölyv, sem varjú, sem veréb nem volt - hanem egy ritkaság, amit még sosem láttam! A Google Lens alkalmazással beazonosítottam, hogy egy halászsasról van szó! Tibi barátomnak gyorsan mondtam, amennyire tudunk menjünk közelebb. No ekkor már ő is elővette hatalmas objektívét és készültek a fotósorozatok erről a madárról...
A fokozottan védett halászsast leginkább tavasszal és ősszel csíphetjük el hazánkban. Ahogy a neve is utal rá, a faj legfőbb táplálékát a halak jelentik, testfelépítése is ehhez alkalmazkodott.
Leggyakrabban áprilisban és szeptemberben láthatjuk. A halászsast – ahogy nevéből is adódik – főleg folyók, halastavak környékén pillanthatjuk meg: például a Duna, a Tisza és a Dráva hullámterében, valamint a Kis-Balatonon, a Hortobágyon, a szegedi Fehér-tavon és az Apaji-halastavaknál.
Röviden a halászsasról:
A halászsas (Pandion haliaetus) a madarak osztályba és a vágómadár-alakúak (Accipitriformes) rendjéhez tartozik. A halászsasfélék (Pandionidae) családjának és a Pandion nemnek egyetlen képviselője.
Előfordulása:
Az Antarktisz kivételével minden kontinensen előfordul. Szibéria nagy részén, Dél-Amerika masszívumain, valamint Afrikában a Szaharától délre nem költ. Ausztráliában, Új-Kaledóniában, valamint Celebesz és Jáva szigetén rezidens, nem vonuló populációi élnek. Az európai madarak Afrikában telelnek, kisebb állandó populációik élnek a Mediterráneumban és a Vörös-tenger vidékén. Az észak-amerikai madarak Közép- és Dél-Amerikában töltik a telet. Rezidens állományok élnek Floridában és a Karib-tenger térségében. A halászsas telelőterülete egybeesik más halevő ragadozók areáival, kivéve Ausztráliát; ez magyarázhatja, hogy miért oly rendszertelen a faj fészkelése a déli féltekén.
Európa sok országában fészkelő faj, de hazánkban nem költ. Halakban gazdag nagy folyók és tavak közelében fordul elő. Egyes területeken a halászsas tengerparti madár, míg máshol a belső tavaknál és folyóknál is megtelepszik.
Forrás: Wikipédia
Messze és türelmesen figyelte, hogy mit csináltunk, mindaddig amíg nem elégelte meg. Így is jópár fotót tudtunk róla csinálni, pedig nem volt közel. Nekem szinte "remegett" a kezem, amikor a képek készültek, nem mindennapi látvány volt.
Alulról a halászsasok nagyrészt fehérek, ennek köszönhetően a halak nehezebben veszik észre őket. Karmaikkal könnyedén meg tudják ragadni a sikamlós zsákmányt, ugyanis az hosszú, kampós, és több kisebb tüske is található rajta. „A víz felett csapongva keresi zsákmányát, majd összehúzott szárnyakkal, előrenyújtott lábakkal a vízbe zuhanva markolja meg és emeli ki a vízből” – írja a nemzetipark-igazgatóság. Ha a madár sikeresen megfogta a prédát, a haladás irányába fordítja, így a kis légellenállásnak köszönhetően gyorsabban tud haladni egy alkalmas hely felé, ahol nem kell tartania attól, hogy elveszik tőle az ebédjét.
A Magyarországon megjelenő példányok többnyire Skandináviában, a balti államokban, Németországban és Lengyelországban fészkelnek, egyébként a faj az északi féltekén sokfelé elterjedt. A nálunk átvonuló példányokat az illegális vadászat és az áramütés veszélyezteti.
Apajt kisebb "Terülj, terülj asztalkám"-nak is hívom, de nem étel, hanem tollas barát jelenik meg váratlanul. És bár az elején úgy tűnik, hogy nem lesz aznap már semmi, utána akkora meglepetés érhet (mint a halászsas), hogy leesik az állam szó szerint...
És még itt nem ért véget a show - folytatódott tovább tövisszúró gébiccsel, szürke légykapóval:
A sort egy nagyon aranyos bibic folytatta, távolban a szürke szarvasmarhákkal. Aki szereti a természetet csak ajánlani tudom Apajt:
Egy tövisszúró gébics tojó is bekerült az aznapi fotósorozatba:
Ezen a napon tehenekből és bivalyokból nem volt hiány.
Varjakat is szerettem volna fotózni már egy ideje - most sikerült. Amolyan szép és méltóságteljes tollas barát.
Hogy is van a mondás? : "Láttam én már karón varjút!"
Aztán szép lassan a nap vége felé közeledtünk. Sok munkagéppel találkoztunk útközben, szorgos "Pista bácsikat" láthattunk munkálkodni.
Kár, hogy arról a csodás halászsasról nem tudtál közelebbi fotót készíteni....
VálaszTörlésSajnos Apajon a távolságok nagyon nagyok. Egy fa legtetején volt, nagyon messze... Mi ennek is örültünk :o)
Törlés