Következő állomásunk a Cáki Pincesor volt. Egy gyönyörű, fantasztikus helyen találtuk meg utazásunk alkalmával. A hegység nagy múlttal rendelkezik a szőlőtermesztés területén, Kőszeg például 1740-től vezeti a Szőlő jövésnek könyvét, ami világ szinten is egyedülálló.
A több mint 200 éves pincér bejárása felér egy időutazással, hiszen a legrégebbi prés 1778-ban készült.
Ősi borospincék közt
A Kőszegi-hegység környékének egyik legjellegzetesebb színfoltja a Cák melletti csodás gesztenyésben található, régi időket idéző, mesebeli, zsúpfedeles pincesor.
A XIX. században épült, jelenleg már műemléki védettséget élvező nyolc boronafalú, hófehér falú borospince elragadóan bájos kuszaságban sorakozik a zöld domboldalban az út mellett a gesztenyésben.
Jelenleg a pincesor egy kis skanzen, néhány épületbe be is tudunk menni, láthatunk itt különböző régi szőlészeti-borászati eszközöket, oldalorsós, kősúlyos és középorsós szőlőpréseket, az egyik pincében pedig kádárkiállítás található.
Ezekben a régi épületekben préselték a szőlőt, és tárolták, illetve kezelték a bort. A nagy filoxéra vész után a pincékben főleg gesztenyét és gyümölcsöket tárolták.
A tölgy- és gesztenyefa gerendákból készült épületek egy helyiségből állnak, döngölt padlójúak, ún. szelemenes tetőszerkezetűek. A tetőt egy szelemen, azaz az orom alatt végigfutó gerenda tartja. A szelement ollólábak tartják. A tető elöl csonkakontyos, nyitott orommal, hátul pedig lekontyolt.
Tavasztól őszig rendszeres programokkal is várják a látogatókat, kézműves foglalkozástól az állatsimogatóig, íjászkodástól a lovasszekerezésig, no és persze lehet bort kóstolni.
Itt sem jártam, de nagyon tetszik ez a hely !
VálaszTörlésNagyon bejött nekem is, gyönyörű tavasszal. Sajnos borkóstoló most nem volt.... (Igaz, munkaidőben volt :o) )
Törlés