Legutóbbi barangolásunkkor Sárvár felé vettük az irányt, most kollégákkal egy szép tavaszi napon. Az időjárás pont jó volt a kiránduláshoz és a fotózáshoz is, és egy nagyon szép várat látogattunk meg aznap, festői környezetben.
A Sárvár központjában álló Nádasdy-vár Vas megye egyik leglátványosabb, de egész Magyarország egyik legrégebben maradt kastélya. Falai közt kaptak helyet a Nádasdy Ferenc múzeum változatos kiállítási.
Erről a várkastélyról készült fotókat osztom meg most kedves Olvasóimmal.
Térkép:
A várkastély története röviden:
Az épületet a XIII. század végén kezdték el építeni. A királyi építkezéseket követően a Kanizsaiak XV. század végéig egy zárt udvarú palotaszárnyakkal és védőművekkel körbevett várat építettek ki. Kanizsai Orsolya és Nádasdy Tamás nádor között 1535-ben kötött házasság révén került a Nádasdy család tulajdonába az erődítmény. A mai reneszánsz formát is meghatározó munkálatok Nádasdy Tamás idejében, 1549 és 1562 között történtek.
A vár fénykorát a Nádasdyak alatt élte. A XVII. század közepén további jelentős építkezések folytak III. Nádasdy Ferenc országbíró irányítása alatt. A Wesselényi-féle összeesküvésben való részvétel miatt kobozták el a családtól a birtokot 1670-ben.
1803-ban a Habsburg család főhercegi ága, 1875-től pedig a Wittelsbach bajor királyi család birtokolta a kastélyt.
A későbbiekben még előfordulnak kisebb-nagyobb építkezések, de lényegében mai formájában is egy XVI - XVII. századi várkastély tárul a látogató szeme elé.
A vármúzeum kiállításai
A vár külső falait a közelmúltban renoválták, az erődöt övező egykori vizesárok ma is látható. A várkastély a hangulatos Várparkban áll.
A vöröstéglából rakott hídon áthaladva érünk a várba. A kapubejáró boltíves előcsarnokában található a múzeum bejárata. A lépcsőkön túljutva máris elénk tárul a vár díszterme, a hazai barokk egyik legimpozánsabb belső tere.
A múzeum lenyűgöző nevezetessége az a teknőboltozatos díszterem, melynek mennyezetét hét nagyméretű, kavargó barokk csatajelenet díszíti, többek közt a híres Fekete bég (III. Nádasdy Ferenc), a törökök kérlelhetetlen ellenfelének csatáit bemutató freskó. A secco és freskó technikával készült mennyezeti csataképsorozat a hazai barokk művészet legnagyobb szabású monumentális történeti falképsorozata.
A vár utolsó, királyi tulajdonos családjának, a bajor Wittelsbachoknak hagyatéka szintén magával ragadja szemlélőjét. Különösen értékes a gazdag porcelán gyűjtemény, ill. a különböző, főleg ezüstből készült ötvösművek.
A történeti üvegkiállítás számos ország és korszak üvegművészetének jeles darabjaival kápráztat el. A festett szalonok berendezései korszakokon átívelően vezetnek végig a bútorstílusok változásain.
A nyomdászati kiállítás legérdekesebb darabja egy XVII. századi nyomdagép rekonstrukciója.
A nemzetközileg is jegyzett huszárkiállítás a Nádasdy- és több magyar huszárezred hagyatékát tárja elénk. A térképgyűjtemény gazdag anyaga Magyarország térképi ábrázolásait követi nyomon a XVI. századtól.
A torony falépcsői festett pihenőszobába vezetnek fel, ahol a fal minden négyzetcentiméterét XVIII. századi gyönyörű freskó borítja, illetve a felső toronyszobából pillantást vethetünk a városra és a várparkra.
A múzeum egyik legbecsesebb műtárgya a közelmúltban a Nádasdy család által adományozott csodálatos Nádasdy óra, az első és egyetlen olyan műtárgy a Nádasdy Ferenc Múzeumban, amely a családi hagyomány szerint az egykori birtokos család hagyatékához tartozik.
Néhány kép a várról:
Kép forrása: Sárvár, Hatvany-Deutsch-kastély légi fotón - Nádasdy család – Wikipédia (wikipedia.org) |
Nagyon pozitív volt, hogy lehetett a kastélyban fotózni és még fotódíjat sem kértek érte, manapság ez nem mindig jellemző sajnos. Jómagam nagyon szeretem a történelmet, a hazai várkastélyok történelmét, mindig is szívesen kutakodom utána. Ez most is így volt.
Pár fotó a kiállításról, melyet szerintem az egész csapat nagyon élvezett:
Története kicsit bővebben:
Pray szerint a család Hitvalló Eduárd angol király fiaival még Szent István király idejében hazánkba költözött angol főurak egyikétől származott, de ennél sokkal valószínűbb, hogy a család tiszta magyar eredetű. A Nádasdyakat a régi főnemes Pethenedi- vagy Pettendi családból, a gersei Petheőkkel egy törzsből származtatják. Csopon ispán (comes) egyik fia Lőrinc lett a gelsei Pethők törzse, másik fia, András pedig a Nádasdyaké. A családnak volt egy másik ága, a nádasdi Darabos család, amely 1642-ben halt ki.
A Vas és Zala megyei köznemesi családban született Nádasdy László (fl. 1236), az első név szerint egyenesági őse a Nádasdyaknak; Nádasdy László fia, István (fl. 1265–1291) volt, akinek a fia, Nádasdy Lőrinc (fl.1344–1377). Nádasdy Lőrinc unokatestvéreivel, Nádasdy János fiaival, Dénessel és Benedekkel együtt, kaptak több birtokadományt Vas vármegyében 1365-ben. Nádasdy Lőrinc fia János (†1380) sírkövén látható az eddigi ismert legkorábbi családi címer ábrázolása: két nád között egy jobbra fordult vadkacsa.[6] Nádasdy Lőrinc unokája, Nádasdy Tamás (fl. 1359–1413) fia, Nádasdy András (fl. 1389–1423) volt, aki 1402-ben Zala vármegye alispánjáként tevékenykedett; Nádasdy András feleségül vette Óvári Miklós lányát. Ennek a Nádasdy Andrásnak volt két fiúgyermeke: Nádasdy Ozsvát (fl. 1443), kanizsai várnagy, és Nádasdy Gáspár (fl. 1412–1434), aki feleségül vette Serényi Erzsébetet. Ozsvát neje, Penthe vezetéknevét nem ismerjük; Kanizsai Imre familiárisa volt.
Nádasdy Gáspár és Serényi Erzsébet fia, Nádasdy László (fl. 1395–1482), kezdte a családját magasabbra emelni. Az erdélyi alvajdai tisztet töltötte be 1465 és 1467 között; felesége Sánkfalvi Katalin volt, Sánkfalvi István leánya, Sánkfalvi Antal unokája. Apja, Sánkfalvi István és nagybátyja, Sánkfalvi Bertalan 1455. október 18-án szolgálatai és érdemei jutalmazására, a címer adományozásban részesültek V. László magyar királytól. 1471. szeptember 18-án Nádasdy László és sógora, Sánkfalvi István, birtokadományban részesültek a Rádóc és Paty nevű településeken. Idősebb Nádasdy László és Sankfalvi Katalin egyik fia ifjabb Nádasdy László (fl. 1492–1551) volt. Ő lett a majdani nemesi ágnak az őse, amely kihalt a 18. század közepén. A másik gyermekük, Nádasdy Ferenc (†1541) vasi alispán a család főnemesi ágának őse volt.
Több fotót nem is osztok meg itt a kiállításról, akit érdekel és teheti menjen és nézze meg. Csak ajánlani tudom. Egy újabb bakancslistás élmény volt.
Hasznos információk indulás előtt:
Cím: Sárvár, Várkerület 1.
Telefon: +36 95 320 158
Nyitva tartás
K – V 09.00 – 17.00, július és augusztus: K – V 09.00 – 20.00
Belépő
Felnőtt: 900 Ft, kedv.: 450 Ft
6 év alatt és 70 év felett ingyenes!
Fotózási lehetőség a várban és kiállításokon : Igen
Itt nem jártam. De valóban van itt mit nézegetni/olvasni.....
VálaszTörlésEngem nagyon is érdekel a történelem, ilyenkor teljesen kikapcsolódom és észre sem veszem az idő múlását, csak amikor szólnak, hogy megyünk, hol vagy? :o)
Törlés