2023/05/13

Pálvölgyi-barlang - Hófehérke, a törpék és más titokzatos cseppkövek mesés birodalma

Eljött végre ismét egy izgalmas szombat - amikor a Pálvölgyi-barlangba látogattunk. A barlang 500 méteres túrautvonala nem mindennapi kalandokat tartogat számunkra, ha rászánjuk magunkat, hogy elmenjünk oda. Amire számíthatunk: nagy szintkülönbségek, embert megpróbáló hatalmas lépcsők, szűk rések, de emellett bámulatba ejtő cseppkövek teszik egy életre szóló élménnyé a barlangtúrát, amely Budapest 2. kerületének legkülönlegesebb sziklaalakzatai között vezet...

Hófehérke és a hét törpe
Hófehérke és a hét törpe

Pálvölgyi Barlang - természetvédelmi terület

Barlang cseppkövek és szokatlan sziklaképződmények mellett vezető, 500 méteres túraútvonallal

Hol található? Térkép:


A barlang bejárata is szépen ki van alakítva: festői környezet, piknik asztalok, mosdó, parkoló... Egyszóval minden van, amit csak szeretnénk...

Gondosan kitáblázva, piknikelési lehetőség festői környezetben

Egy kis történelem...

A barlang leginkább leginkább cseppköveiről nevezetes, bár sokkal jellemzőbbek rá a magas, hasadékszerű folyosók és a hévizek által kioldott gömbszerű oldásformák. Változatos, csillogó kalcitkristályok és kagylólenyomatok csodálhatók meg. A meseszerű cseppkövek, különleges szikla alakzatok évezredek óta változatlan formában várják a látogatót. Alsó korhatár 5 év és minimum 115 centiméteres testmagasság.

A lépcsők azért megdolgoztatják az embert, de a látványért megéri...

Hát vannak szintkülönbségek...

Azért fotózni való téma is akad rendesen...

A cseppkövek mellett a hévíz által kivájt ablakok és kisebb-nagyobb is megkapó látványt nyújtanak a meglepetések barlangjában, ahogyan a megkövesedett ősi kagylómaradványra is sokáig emlékezni fogunk a virágmintás felület különleges szépsége miatt. 

Korábban, amikor a hegyvonalban még nem épült ennyi ház, a barlangba annyi víz jutott be, hogy egy kis barlangi tó felé átjárót is kellett építeni a túraszakaszon, ám ma már csak a tó egykori helyével találkozhatunk. Egy kicsi, alig 30x30 cm-es tavacska azonban még látható a barlangban, ennek vizéhez egy kedves legenda is kapcsolódik.

Különlegesség - ősi kagylómaradvány
Különlegesség - ősi kagylómaradvány

Érdekes alakzatok, felejthetetlenek...

Montha a hold felszínét látnánk, a föld alatt...

Milyen kalandokat tartogat a barlangtúra?

Egy barlangtúra a Pál-völgyi-barlangban pontosan olyan izgalmas, mintha a Rám-szakadékban járnánk, azzal a különbséggel, hogy a szűk járatok itt a föld alatt vezetnek. Néhol olyan kevés a helyünk, hogy a létrák megmászása igazi kihívásnak bizonyul, míg máshol szélesebb folyosók, sőt egy "színházterem" fogad.

Rabvallató lépcsők a túra során


Az ablakok és rések láttatni engedik a számtalan üreg és járat szépségét, így akkor is bekkukanthatunk egyiken-másikon, ha a túraútvonal nem érinti azt az adott szakaszt. Összességében elmondható, hogy a Pál-völgyi-barlang az egyik legszebb látnivaló Budapesten - igazi bakancslistás hely. Amolyan csudahely, amely a gyerekek számára is tartogat kalandokat, egy igazi kihívás...

Fontos tudni!: 

v  A barlangban egész évben 11 °C a hőmérséklet, így nyáron szükségünk lehet a legnagobb kánikulában is egy vastagabb pulóverre

v  Kényelmes, jó tapadást biztosító túracipő viselése ajánlott

v  A  barlanglátogatás 5 éves kor és 115 cm alatt nem engedélyezett a nehéz terep miatt

v  Aki úgy érzi, hogy nehezen tenne meg 28 méter magasságot - mélységet egészségi állapota és edzettségi szinte alapján, annak nem ajánlatos a barlangtúra!

Túraszakaszon kívüli barlangjárat
Túraszakaszon kívüli barlangjárat

Ablakrés a sziklajártban
Ablakrés a sziklajártban

Most pedig pár fotó a túránkról:

Alvó denevér

Mesés környezet

Nincsenek szavak

Festményre illő...


Páratlan szépség

Nagyon durva megmászás szempontjából de nagyon szép hely


Végelláthatatlan lépcsők

Messziről azt hittem, hogy egy arc van ott, de mégsem...

Mintha a holdon járnánk...


Fény az út végén?

Barlangász azért nem lesz belőlem...




Hazánk leghosszabb barlangja leginkább cseppköveiről lett nevezetes, bár igazából sokkal jellemzőbbek rá a magas, hasadékszerű folyosók, a nagy szintkülönbségek és a hévizes eredetű, gömbszerű oldásformák. A barlang 1919 óta kisebb megszakításokkal folyamatosan látogatható. 500 méteres, megújult túraútvonala sok izgalmat tartogat: meseszerű cseppkövek, különleges szikla-alakzatok évezredek óta változatlan, megdermedt világába vezeti a látogatókat, csillogó kalcitkristályokat és ősi kagylólenyomatokat csodálhatunk meg - sose fogjuk elfelejteni ezt a helyet.

Kiérva a Pál-völgyi-barlangból búcsút intünk a cseppköveknek és a deneveréknek, a hét törpének és a mesevilágnak visszatérünk a felszínre, az egykori kőfejtő területére. A barlang ajtaja bezárul, de a kihelyezett információs tábláknak és térképeknek köszönhetően alaposabban is megismerhetjük a barlangrendszert, illetve a barlanghoz kapcsolódó kulisszatitkokat, legendákat, történeteket.

A kőfejtőben a gyerekek örömére egy játszótér és egy büfé vár, utóbbi falát egy olyan freskó díszíti, amely a barlangban látott hófehérkét és a hét törpéket jeleníti meg.



 Honlap: itt


Gondosan kiépített, rengeteg információt találhatunk útközben

Egy mesebeli freskó a falon

2 megjegyzés:

  1. Szenzációs beszámoló - és számomra sokat jelentő. Hajdani barlangos életem pillanatait idézi vissza - s bár ebben a barlangban sosem jártam, de jó volt most a képeid alapján kicsit megismerkedni vele. Szeretem a barlangokat !!!!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nagyon jók a barlangok, csak sokszor nehéz őket megmászni, viszont egy élményt hagynak maguk után egy örök életre - kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

      Törlés