Az egyik legközismertebb madarunk, mellyel főként a településeken találkozhatunk. Döntő többségben gabonamagvakkal, valamint gyommagvakkal táplálkozik, de csigákat, és elenyésző mennyiségben rovarokat is fogyaszthat. Állandó madár. Télen kisebb-nagyobb csapatokba verődhet, de nagyobb távolságokra ilyenkor sem kóborol. Nem védett madár. Madárbarát kertünkben is több található, nagyon szeretjük őket.
Élőhelye, költése:
Eredetileg Ázsiában volt honos, de a múlt században szinte egész Európát benépesítette. Folyamatosan terjed észak felé. Évente 4-5 fészekaljat nevel, melyek rendszerint két-két fiókából állnak. Épületek erkélyein, tetőszerkezetén, ereszcsatornáiban, illetve fákon rakja egyszerű, néhány gallyból álló fészkét. Sokszor télen is megfigyelhető költése. A kotlásban és a fiókanevelésben mindkét szülő kiveszi a részét.
Előfordulás és állományainak helyzete
Hazai fészkelő-állománya 290 000 - 380 000 párra tehető (2000-2012) és mérsékelt növekedést mutat (1999-2015).
Hazai előfordulás
Státusz: rendszeres fészkelő
Előfordulási időszak: állandó
További fajokról a MAP adatbázisában tekinthetőek meg hasonló térképek. >>
A fenti interaktív térképen a 1999.01.01. óta eltelt időben megfigyelt és a Madáratlasz Program (MAP) adatbázisba feltöltött adatok alapján láthatóak a faj előfordulásának helyei és a fészkelés valószínűségére utaló információk (színezés).
Térbeli felbontás: 10*10 km (UTM négyzetek)
A fenti interaktív grafikonon a Madáratlasz Program (MAP) adatbázisba feltöltött "teljes fajlistás" adatok alapján látható a faj előfordulási gyakoriságának alakulása az utóbbi 26 hétben, hetenkénti bontásban. További fajokról - bármely időszakra vonatkozóan - a MAP adatbázisban a "Fajok előfordulási gyakorisága" oldalon tekinthetőek meg hasonló grafikonok és térképek. >>
A fenti animált térképen lehet megtekinteni (a PLAY gombra kattintva) a faj európai előfordulását térben és időben (heti felbontásban). A térkép a EuroBirdPortal-ról származik, amelyhez a magyarországi adatokat a MAP adatbázisból biztosítjuk.
Állományváltozás
A hazai állomány változásáról a fészkelési és a telelési időszakra vonatkozóan az MMM program szolgál információkkal.
Információk a grafikon helyes értelmezéséhez:
MMM adatbázis > Grafikonok > Trend adatok >>
Madárgyűrűzési adatok
A grafikonokon használt kor kódok: Pull.: fióka korban gyűrűzött; 1y: a kikelés évében gyűrűzött („első éves”); 1+: a kikelést követő évben vagy években gyűrűzött („1. évén túl”); F: nem meghatározható (de nem fióka) korban gyűrűzött madarak.
A grafikonokon használt kor kódok: Pull.: fióka korban gyűrűzött; 1y: a kikelés évében gyűrűzött („első éves”); 1+: a kikelést követő évben vagy években gyűrűzött („1. évén túl”); F: nem meghatározható (de nem fióka) korban gyűrűzött madarak.
Magyarországi madárgyűrűzési helyek területi eloszlása (1951-től)
Az egyes szimbólumok mérete arányos az adott koordinátán megjelölt madarak mennyiségével.
Megkerülési térkép
Magyarországon jelölt madarak megkerülési helyei (a térkép tartalmazza azoknak a – madárgyűrűzési adatbankban szereplő – madaraknak a külföldi vonatkozású megkerülési adatait is, amelyeket a történelmi Magyarország területén gyűrűztek).
A kézrekerülések körülményei
A kérzekerülési körülmények 8 fő csoportba kerültek összegzésre. A diagram csak a kézrekerüléseket tartalmazza (a visszafogásokat és a megfigyeléseket nem).
A szomszéd hatalmas fenyőjén fészkelt évekig egy pár. Idén eltűntek - nem tudjuk mi történhetett velük. De jár ide (a villanydrótra ücsörögni) több másik is, de ők nem itt laknak...
VálaszTörlésItt több pár van és az egyik fenyőfán szoktak fészket rakni. Sokszor látom, hogy "lesik" ha elfogy a kaja, mikor megyek pótolni, hogy enni tudjanak belőle. Meglepő ügyesen rászállnak a hatalmas etetőre és lakmároznak belőle. Utána irány az itató, majd huss... tovább is repülnek.
TörlésJa és azt kifelejtettem, hogy erre mifelénk egyre több az örvös galamb....régen sose láttam itt ilyeneket.
VálaszTörlésÖrvösből itt egyet-egyet látok csak, ami nem baj. Csak a városi galamb ne jelenjen meg...
Törlés