Idáig elsősorban a kirándulásokról és az úgy szerzett élményekről írtam, de ez most inkább egy olyan problémára próbálja felhívni a figyelmet, ami később nagyon nagy gond lehet: ez pedig a madárállomány ritkulása.
Ugyan a madarak és fák napjának eredete több mint százéves múltra nyúlik vissza, mégis drámai módon fogynak a madarak a magyar táj jelentős részét kitevő szántókról és gyepekről – hívta fel a figyelmet Orbán Zoltán ornitológus, a Magyar Madártani Egyesület (MME) szóvivője.
Még 1900-ban vetette fel a javaslatot Hermann Ottó természetkutató, ornitológus, hogy iktassák törvénybe a madarak és fák napját, illetve szorgalmazta, hogy az oktatás területén is nagyobb figyelmet kapjanak a csiripelő madarak. Az addig minden évben májusban–júniusban megrendezett madarak és fák napja egységes időpontja 1996 óta május 10.
A kezdetek óta nemcsak a madarak kaptak kiemelkedő szerepet, de a fák, napjainkban pedig szélesebb értelemben az élőhelyek jelentősége és védelme is előtérbe került – fűzte hozzá az ornitológus.
SZAKÉRTŐK SZERINT EGY 50 ÉVES LOMBOS FA 50 KG OXIGÉNNEL DÚSÍTJA A LÉGKÖRT, ÉS 400 KG EGYÉB SZENNYEZŐDÉST SZŰR KI A LEVEGŐBŐL.
Az MME egyik legfontosabb feladatának tekinti a hazai madárállomány monitorozását, védelmét. Az egyesület például a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program keretében 1999 óta vizsgálja a hazai madárállományt.
A FELMÉRÉS EREDMÉNYEI SZERINT AZ ELMÚLT 20 ÉVBEN JELENTŐSEN, 32 SZÁZALÉKKAL CSÖKKENT MAGYARORSZÁGON AZ AGRÁRTERÜLETEK MADÁRÁLLOMÁNYA.
Orbán Zoltán ugyanakkor hozzátette, Nyugat-Európában ez a szám kétszer olyan magas, ott 60 százalékkal csökkent a populáció.
A szakember az okok közt említette, hogy
a nyugati országokban már 60-70 éve folyik a nagyüzemi mezőgazdaság, míg Magyarországon ez a fajta agrárgazdálkodás rövidebb múltra, a 2004-es uniós csatlakozásunk óta eltelt időszakra tekint vissza, s emiatt nálunk még a természeti környezet sokszínűsége, biológiai sokfélesége is jobb állapotban van.
Tudományos vizsgálatok alapján a fajok eltűnésének egyik oka a nagyüzemi mezőgazdaság élőhely-átalakítása, a mezővédő erdősávok, a magaskórós-szegélycserjés és egyéb élőhelyek megszűnése, beszántása. Annak érdekében, hogy ez a folyamat megállítható és megfordítható legyen, elsősorban az agrárium keretein belül is alkalmazható, természetkímélő gazdálkodási módszereket kell szélesebb körben alkalmazni – fogalmazta meg javaslatát az egyesület szóvivője.
Az ornitológus rávilágított, hogy
MOST KELL NAGYON FIGYELNÜNK A KÖRNYEZETÜNKRE, MEGŐRIZNÜNK AZT, MERT A MADARAK SZÁMÁNAK CSÖKKENÉSE NEMCSAK MAGYARORSZÁGI, HANEM GLOBÁLIS PROBLÉMA.
Cigánycsuk – az év madara
Az MME szóvivője emellett felhívta a figyelmet arra is, hogy az egyesület 1979-ben indította el „Év madara” programját, amelynek célja a természetvédelmi problémákkal érintett fajok vagy madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása.
Ez alapján a cigánycsuk lett az év madara 2021-ben, ami a légykapófélék családjába tartozó faj, a mezei verébnél kicsit kisebb. A nászruhás hím feje, torka és háta fekete, begye és melle rozsdavörös, széles nyakfoltja, keskeny szárnycsíkja és farkcsíkja fehér.
A cigánycsuk Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 000 forint. A faj védelméhez ez azonban nem elegendő, amit az is jelez, hogy ennek az évszázadok óta emberkövető, alkalmazkodóképes madárnak a hazai állománya, több más fajjal együtt, elsősorban a nagyüzemi mezőgazdaság élőhely-átalakító hatása miatt, aggasztó mértékben csökken.
Az egyesület a madarak és fák napjához közeledve egy telefonszolgáltatóval karöltve indította el közös akcióját, így Czikkely Panni formatervező segítségével születtek meg a 100 százalékban környezetbarát, növényi, biológiailag lebomló telefontokok.
Lisztes berkenye – az év fája
Az Országos Erdészeti Egyesület által meghirdetett szavazáson a Lisztes berkenye kapta a legtöbb szavazatot, ami középhegységeink sziklás termőhelyeinek ritka vadgyümölcsfaja. A fa nagy alakváltozatosságot mutat, és gyakran kereszteződik más berkenyékkel. Virágait sok rovar látogatja, termését a madarak fogyasztják. Ritka, de ökológiai jelentősége miatt természetes erdeinkben fontos faj – olvasható az egyesület oldalán.
(Borítókép: Cigánycsuk. Fotó: Shutterstock,
Forrás: Index - Belföld - Globális probléma a madárállomány ritkulása)
Van, aki nem ért velem egyet, tudom, de szerintem a madarak ritkulásának az is oka (legalábbis Pécsett), hogy nagyon durván visszavágják a fákat a városban, tehát csökken a fészekrakási lehetőség. És tudom, kellemetlen a szúnyog csípése, de a repülőgépes szúnyogirtás egyben a madáreledel irtása is (gondolom én).
VálaszTörlésRégóta panaszlom, hogy a közelemből évek óta pl. a tücskök is eltűntek – nem igazán tudom az okát és igen, sajnos madár se jár annyi az etetőre, mint régebben.
Nem tudom, van-e ebben a lejtmenetben megállás….
A „madarak és fák napja” egy üres cím – ha nincs mögötte semmi.
Egyetértek teljes mértékben. Hiába van madarak és fák napja, ha nem teszünk ellene semmit.
TörlésÚgy tudom, repülőgépes szúnyogírtás már nem lehetséges.
Sajnos az ember folyamatosan pusztítja a környezetét :o( Vagyis nincs, de apró lépésekkel tehetünk ellene.