Egyik kirándulásunk alkalmával a Bélapátfalvai Ciszterci Apátságot néztük meg, szó szerint visszautaztunk a történelembe. Én egyébként is nagyon szeretem a történelmi kirándulásokat, ehhez hozzájárult egy szép, kellemes őszi idő is. Az érdeklődésemhez tartozik, hogy Ken Follettől éppen egy hasonló témájú könyvet olvastam. Ilyenkor beindul a fantáziám és elképzelem, ahogy a szerzetesek ott sétálnak az udvarban, vagy a templomban, szerzetesruhában és végzik mindennapos dolgaikat... Valahogy így kicsit "visszamegyek" abba a történelmi korba, amikor is ez a templom tele volt élettel, messze elzárva az őket körülvevő világtól.
(Kép: http://www.legifoto.com/magyar/galeria/belapatfalva_ciszterci_kolostor12/)
Egy kis történelmi ismertető:
A ciszterci rend rövid története
A ciszterci rendet – mint a római katolikus Nursiai Szent Benedek rendjének (bencések) egyik ágát – Szent Róbert alapította 1098-ban. Első monostorukat a burgundiai Dijontól délre, Citeaux-ban (melynek latin neve: Cistercium) alapították, innen ered a rend neve. Chatillon Bernát gróf, a későbbi clairvaux-i Szent Bernát folytatta Szent Róbert munkáját, a rend tagjai bekapcsolódtak a lelkipásztorkodásba és a tanításba, mivel nagy tudással rendelkeztek: olvastak, írtak, szántottak, vetettek, mocsarakat csapoltak le, szőlőt és gyümölcsös kerteket műveltek, valóságos mintagazdaságokat hoztak létre.
Szívesen települtek a völgyekbe, ahol templomokat és monostorokat építettek, de távol állt tőlük a hivalkodás, a nagyravágyás és a pompa, templomaikat nem díszítették.
A ciszterci rend a Magyar Királyság területén
Száz év alatt Európa egyre nagyobb területein terjedt el a rend, a Magyar Királyságban tizennyolc férfi és négy női középkori ciszterci monostorról szólnak a források. Hazánkban az első ciszterci apátságot II. Géza király (1141-1162) alapította Cikádoron (mai Bátaszéken) 1142-ben. Fia, III. Béla király (1172-1196) lett a ciszterciek legnagyobb pártfogója, ő alapította Egres, Zirc, Szentgotthárd, Pilis (1184) és Pásztó ciszterci apátságait, míg az Erdély területén található Kerc apátságát már III. Béla fia, Imre király (1196-1204) alapította.
III. Béla király volt a ciszterciek legnagyobb pártfogója
Mindezekre a helyekre a francia területről jöttek a szerzetesek, akik lelkiségükkel, tudásukkal, műveltségükkel gyarapították az országot. A rendházak sorába tartozott Ercsi, Buda, Siklós, Apátfalva, Kapronca, de a ciszterciek közreműködésével épült a péterváradi erőd és a pozsonyi vár egy része is. IV. Béla királyunk (1235-1270) további monostorokat alapított: Toplica, Szepes, Pozsega térségében.
A hazai legnagyobb és legjelentősebb a Pilisi monostor volt, mely romjaiban ma Pilisszentkereszt mellett található. A monostorok között filiális (anya-leány monostor) kapcsolat állt fenn, vagyis az újonnan alapított apátság leányapátság, az őt benépesítő apátság ellenőrzése alá tartozott.
A rend hanyatlása
Az 1241/42-es tatárjárás súlyos csapást jelentett az országra, városok, falvak és monostorok pusztultak el. 1357-ben mindössze csak tizenöt ciszterci apátságról tudunk, de ezek közül is csupán a szepesi, a péterváradi és a kerci apátságban élt 12-12 szerzetes, másutt az apáton kívül legfeljebb hat, vagy annál is kevesebb. Az 1526-os mohácsi vereség és Buda 1541-es török megszállása után a reformáció és a törökök előnyomulása következtében nemcsak a ciszterci monostorokban, hanem igen kevés kivétellel – a pálosoknak és a ferenceseknek maradt fenn néhány kolostora – az összes magyarországi szerzetesházban szinte teljesen megszűnt az élet. A törökök kiűzését követően már csak néhány ciszterci kolostorban indult újra az élet: Zircen, Pásztón, Szentgotthárdon.
A ciszterci rend oktató tevékenysége
1773-ban XIV. Kelemen pápa feloszlatta a jezsuita rendet, és a pécsi, a székesfehérvári, valamint az egri gimnáziumokban az oktatást a ciszterciek vették át tőlük, később pedig a bajai és egy budai gimnáziumban is ők oktattak. Zirc lett a magyarországi ciszterciek központja, ott képezték a rendbe jelentkező novíciusokat. 1923-ban XI. Piusz pápa felállította a ciszterci rend Zirci Kongregációját, amelynek alkotmánya, konstitúciója 1941-ben nyert először szentszéki jóváhagyást.
(Kép: https://hu.wikipedia.org/wiki/Ciszterciek#/media/F%C3%A1jl:J%C3%B6rg_Breu_d._%C3%84._002.jpg)
1945-ben a zirci apátságtól kárpótlás nélkül elvették birtokait, amelyek addig az öt gimnázium fenntartását szolgálták, 1948-ban államosították az ország minden iskoláját, 1950-ben pedig a totális kommunista diktatúra betiltotta a rend minden működését. 1989-ben a Zirci Kongregáció ismét államilag elismert intézmény lett, az első néhány szerzetes 1990 elején térhetett vissza Zircre. 1993-ban a pécsi (Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma), 1994-ben a székesfehérvári (Ciszterci Szent István Gimnázium), 1997-ben a budai (Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium) és az egri gimnázium (Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium) ismét a rend tulajdonába és ciszterci irányítás alá került, de az oktatást főleg világi tanárok végzik. A Ciszterci Nővérek Boldogasszony Háza monostort – mely 1993-tól apátság – Kismaroson hozták létre.
A Bélháromkúti monostor építése
A Bélapátfalvai Ciszterci Apátságot 1232. május 16-án alapította a Boldogságos Szűz tiszteletére II. Kilit egri püspök a 781 méter magas Bél-kő hegy lábánál, mint a Pilisi (ma Pilisszentkereszt) monostor filiáját. A középkorban az apátságot Bélháromkútnak nevezték a mellette fakadó forrás (Háromkút) miatt.
Az alapító püspök gazdag birtokadományokat juttatott a bélháromkúti monostornak a Bél nemzetség Eger környéki uradalmi területeiből és a Tiszánál található három halastóval. A templom és a monostor építését megszakította a tatárjárás 1241-ben, ekkoriban azonban a főfalak nagy része állt még csak, így a mongolok nem okozhattak nagy kárt. Az 1246-ból származó történelmi források szerint a templom már elkészült és szerzetesek éltek a monostorban.
A bélletes kapu, felette pedig a rózsaablak |
Maga az apátság |
Lenyűgözött a látvány |
Ha mesélni tudna, mi mindenről mesélne nekünk? |
A belső tér tükrözi a ciszterci rendre jellemző tulajdonságokat: a legszükségesebbre való korlátozás, minden hiúság elhagyása, a világosság, a méltóság, fenség és komolyság előtérbe helyezésével.
A tatárjárásig elkészült részek (a szentély, a főhajó nagy része, a főhomlokzat) román, az utána épültek (a kereszthajók, a keresztboltozat) már gótikus stílusúak, míg a bútorzat, az orgonakarzat mellvédje, a XVI. Lajos stílusában kivitelezett, bibliai történetek domborműveivel – Jézus találkozása a szamaritánus asszonnyal, Jézus a megváltó, valamint a Magvető – díszített szószék, illetve az oltárok barokk kori alkotások.
Bibliai történetek domborműveivel díszített barokk szószék |
Az épület, a ciszterci hagyományoknak megfelelően, torony nélküli, nyeregtetős, háromhajós kereszthajós szerkezettel bír, a három hajónak megfelelően egy fő- és két mellékoltár található a templomban.
A déli mellékhajó, hátul a laikus testvérek bejárata |
Az oltárkép Mária mennybemenetelét ábrázolja
A templomban található továbbá az ország legrégibb templomi orgonája is, amelyet rangos hangversenyek alkalmával is megszólaltatnak az orgonaművészek. A déli mellékhajóba külön bejárat vezet, ez volt a laikus testvérek (konverzusok) bejárata.
Fáradtan, de élményekkel tértünk haza a Bélapátfalvai Ciszterci Apátságtól. Nekem nagyon tetszett a kirándulás - és bár nem közel van, mégis új történelmi tudással gazdagodhattam. Ha kellő képzelettel vagyunk felvértezve elképzelhetjük, ahogy a szerzetesek a templomban vannak, vagy az udvaron sétálnak, végzik mindennapos dolgaikat ,egy a világtól távollévő kolostorában.
Források és ajánlott oldalak:
http://belapatfalvaiapatsag.hu/
http://elmenyekvolgye.hu/bukk-hegyseg/107-belapatfalvai-ciszterci-kolostor
http://kirandulastippek.hu/bukk/belapatfalva-apatsagi-templom
https://regitemplomok.files.wordpress.com/2016/03/belapatfalva-1-e1457037092190.jpg?w=640
http://www.ocist.hu/rendtortenet-magyarorszagon
http://vigilia.hu/regihonlap/2002/7/valter.html
http://tortenelemcikkek.hu/node/170
http://esolivia.hupont.hu/38/belapatfalva-ciszterci-apatsagi-templom
Gratulálok ! Kétszer is végig-olvastam a "nagy művet" és vissza fogok térni még. Sok érdekességet szedtél össze a témában, jó volt olvasni !
VálaszTörlésKöszönöm szépen és örülök, hogy tetszett! A madarak fotózása mellett szerintem nem titok, hogy a történelmi kirándulásokat is nagyon szeretem. Ha tudom, hogy hová megyünk, már előtte bújom az internetet :o)
TörlésNagyon szépek a képek, nagyon érdekesek és bőségesek a magyarázatok, köszönet érte!
VálaszTörlésNagyon szépen köszönöm és örülök, hogy tetszik, illetve hogy a blogra látogattak :o)
Törlés